פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיהמסורתי לעומת המודרני - מהו מקומה של הרפואה האלטרנטיבית בעולם הרפואה הקונבנציונלי?

המסורתי לעומת המודרני - מהו מקומה של הרפואה האלטרנטיבית בעולם הרפואה הקונבנציונלי?

01/07/2018 | מאת:

מחקרים מראים לנו כי לרפואה האלטרנטיבית ישנו מקום גם בעידן המודרני, אך רק בשילוב חכם עם רפואה קונבציונלית. קראו עוד על מנת לדעת כיצד עושים זאת בצורה הנכונה.

 המונח 'רפואה אלטרנטיבית' מוזכר רבות לאחרונה, והולך ונעשה נפוץ יותר ברחבי העולם. אחוז חולי הסרטן שנעזרו בשיטה כלשהי של רפואה אלטרנטיבית על מנת לטפל במחלה עומד על בין 50%-80%. מיותר לציין כי נתון זה מדהים. מדובר בגישה טיפולית נפוצה, הכוללת מגוון רב של טיפולים –  לדוגמא, דיקור, שימוש בצמחי מרפא, תחליפי מזון ושינויים תזונתיים.

 

ישנן שתי דרכים בהן יכולה הרפואה האלטרנטיבית לבוא לידי שימוש, וניתן להדגים זאת דרך מחלת הסרטן: הראשונה היא ר''א (רפואה אלטרנטיבית) ומשמעותה היא שהמטופל בוחר שלא לקבל כל טיפול מודרני רגיל – כימותרפיה, ניתוח או רדיותרפיה - ובמקום זאת בוחר לקבל טיפול המבוצע אך ורק באמצעים של רפואה אלטרנטיבית. השניה היא רא״מ (רפואה אלטרנטיבית משלימה) ומשמעותה קבלת טיפול רפואי אלטרנטיבי בנוסף לטיפול הרפואי הקונבנציונלי /מודרני.

 

השאלה החשובה שיש לשאול היא האם הרפואה האלטרנטיבית כשלעצמה פועלת, ומה הם ביצועיה בהשוואה לרפואה הקונבנציונלית בטיפול בסרטן. מחקר חדש שופך אור על סוגיה זו- קבוצת מטופלים החולים בסרטן הריאות, המעי הגס והשד אשר ביקשו לקבל טיפול רפואי אלטרנטיבי בלבד הושוותה לקבוצה שטופלה באמצעים קונבנציונליים. המדד להשוואה היה הישרדות למשך 5 שנים. תוצאות המחקר היו ברורות: חולות סרטן השד שטופלו באמצעים אלטרנטיביים עמדו על אחוז הישרדות של 68.5% מול 86.6% אצל החולים שקיבלו טיפול רפואי קונבנציונלי/רגיל. עבור חולי סרטן הריאות, אחוזי ההישרדות ירדו מ41.3% בקרב אלו שטופלו באמצעים מודרניים ל32.4% אצל אלו שטופלו באמצעים אלטרנטיביים בלבד. באופן דומה, עבור חולי סרטן המעי הגס האחוזים ירדו מ79.4% ל50.8% עבור המטופלים באמצעים אלטרנטיביים. משמעות התוצאות אינה שיש להימנע לחלוטין משימוש בטיפולים אלטרנטיביים, אלא שבמידה וקיים רצון להשתמש בהם – יש לעשות זאת תוך שילובם עם טיפולים קונבנציונליים/רגילים.

 

נקודה ראויה לציון היא שבעת השילוב של שני סוגי הטיפול יש הכרח ליידע בכך את הגורמים הרפואיים המטפלים. מחקרים מראים כי רוב המטופלים מאמינים שמאחר והטיפולים האלטרנטיביים מבוססים לרוב על צמחי מרפא, אין סכנה בשילובם עם טיפול קונבנציונלי ועל כן הם נמנעים מליידע על כך. הנחה זו היא שגויה: לאמצעים טבעיים וצמחיים, יש בהחלט השפעה על גוף האדם. דוגמא לכך ניתן לראות בפניצילין – מבין האנטיביוטיקות הראשונות שנעשו בהן שימוש – שהינו חומר מן הטבע ויש לו, כמובן, השפעה גדולה על גוף האדם. אין מחלוקת על כך שהחומרים המשמשים בטיפולים האלטרנטיביים עלולים להשפיע על גופו של המטופל ואף לשבש את פעולתם של החומרים הניתנים בטיפולים רפואיים קונבנציונליים. על מנת למנוע סיכונים שכאלה, שקיפות היא הפתרון הטוב ביותר. רופא טוב ייקח בחשבון את העדפותיכם וידאג כי הטיפול שתקבלו יהיה יעיל ובטוח.

 

לסיכום, ניתן לומר כי הרפואה האלטרנטיבית נפוצה כיום והשימוש בה נרחב. במידה ואתם מעוניינים לקבל טיפול מסוג זה, נקטו בצעדים הבאים: ראשית, וודאו כי אתם בוחרים טיפול המשלב את שתי השיטות יחד. שנית, התייעצו עם הרופא שלכם והציגו לו את מבוקשכם על מנת שיוכל לסייע לכם בקבלת החלטה נכונה ובריאה. לבסוף, בחרו רופא עם גישה הוליסטית אשר מוכן להקשיב לכם ולעבוד יחד אתכם על מנת להתאים לכם את שיטת הטיפול.

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה