פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיאיכות ברפואהבלב האבחון הרפואי – רדיולוגיה קלינית וחשיבותה של סקירה קלינית

בלב האבחון הרפואי – רדיולוגיה קלינית וחשיבותה של סקירה קלינית

29/07/2018 | מאת: צוות מדיקס

על אף שרוב המטופלים לעולם לא יפגשו את הרדיולוג שמייעץ על המקרה שלהם, ולמרות שלרוב, התפקיד שלהם נחשב כטכני גרידא, לרדיולוגים תפקיד משמעותי באבחנה וטיפול של מחלות ופציעות. בתחום מומחיות כה חיוני, מהי החשיבות בסקירה חוזרת, נוספת, של הדמיות ומה משמעותה כשזה נוגע למטופלים ונותני שירותי בריאות?

רדיולוגיה הוגדרה בראשית המאה ה-20 כשירות טכני. במשך השנים, שירותי הרפואה התפתחו רבות לאור ההתקדמויות והגילויים הטכנולוגיים, עולם הרפואה השתנה והתקדם וכך גם הכישורים הנדרשים מרדיולוגים. כיום, פרשנות ממצאים קליניים מהדמיות רדיולוגיות כגון רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת (CT), דימות תהודה מגנטית (MRI), רפואה גרעינית, טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים (PET) ואולטרה-סאונד דורשת מומחיות ייעודית. רדיולוגיה הינה התמחות מגוונת המהווה היבט בלתי נפרד בכל תהליך אבחון ובחירת מהלך טיפול.

 

רופאים ומנתחים כאחד מתבססים על רדיולוגיה בשביל מידע אבחוני כאשר הם מטפלים במטופליהם. אבחנה שגויה עלולה להביא לטיפול בלתי יעיל שאף עשוי להזיק למטופל. מחקר שפורסם במגזי BMJ ניסה לקבוע מה ההשפעה של פרשנות רדיולוגית שגויה, על ידי ביצוע נתיחה שלאחר המוות על מטופלים שנפטרו בבתי חולים. ממצאי המחקר הראו כי-8% ממקרי המוות נגרמו כתוצאה מפרשנות רדיולוגית שגויה ועוד 33% מהמטופלים סבלו מאבחנה שגויה . על מנת לספק טיפול רפואי איכותי ובטוח יותר, יש לשאוף לצמצם ככל הניתן את כמות הטעויות באבחון על ידי דרישת תהליך מוקפד ומחמיר לפרשנות של הדמיות רדיולוגיות. קבלת חוות דעת נוספת להדמיות,  יכולה לדייק את האבחנה ולשנות תוצאות רפואיות לטובה. זאת ועוד, רדיולוגים, בדומה למנתחים, מפתחים את ההתמחות שלהם על בסיס ניסיון. התמחות הרדיולוג צריכה להיות תואמת לתחום הבדיקה בכדי לקבל הערכה מדויקת.

 

המחקר מצא שמתוך מעל 1000 הדמיות CT שהוערכו מחדש על ידי רדיולוג מומחה, ב-14% מהמקרים חוות הדעת של המומחה הכריעה לטובת טיפול רפואי מתאים יותר וכתוצאה מכך הובילה לשינוי משמעותי באסטרטגיית הטיפול. כאשר רדיולוג מומחה היה הראשון לחוות את דעתו על ההדמיה, שכיחות השינויים הנדרשים בטיפול ירדה משמעותית.

מחקר זה חיזק את חשיבותה של סקירה קלינית או פניה לחוות דעת שניה להדמיות בעזרת רדיולוג מומחה על מנת להגיע לתוצאות מיטביות למטופלים.

 

סקירת הדמיות טומנת בחובה פוטנציאל אדיר במאמץ להשגת התוצאה הקלינית הטובה ביותר. מדיקס, יחד עם רשת גלובלית מוכרת ואיכותית של רדיולוגים מקצועיים בכל התחומים, דוגלת ומאמינה שכל הדמיה צריכה לעבור סקירה על ידי רדיולוג מומחה על מנת להימנע מפרשנות שגויה ודעות מקדימות שאולי נגררו מאבחונים קודמים.

 

ב-55% מהמקרים שנוהלו במדיקס, נחסכו מהמטופלים הליכים רפואיים מיותרים. ב-43% מהמקרים הוצע למטופלים טיפול חלופי ומותאם יותר למצבם, בכל מקרה חמישי (20%) המטופל קיבל אבחנה רפואית מתוקנת. לא ניתן לערער על חשיבותה של סקירה רדיולוגית קלינית ליעילות תוצאות טיפול והאבחון רפואי, ערכה לֹא יְסֻלָּא בְּפָז.

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה