פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואיאיכות ברפואההאם כדאי לעבור לתזונה נטולת גלוטן?

האם כדאי לעבור לתזונה נטולת גלוטן?

25/08/2018 | מאת: צוות מדיקס

בעשור האחרון ישנה יותר מודעות בנוגע למחלות הקשורות לגלוטן, נראה כי יותר ויותר אנשים עוברים לתזונה נטולת גלוטן כדרך לניהול בעיותיהם הבריאותיות. התזונה הפכה לנפוצה גם בקרב אלו שלא סובלים מרגישות לגלוטן מכיוון שהיא נחשבת לאפשרות בריאה יותר מאשר תזונה קלאסית המכילה גלוטן. עם זאת, הסיבה העיקרית למעבר לתזונה נטולת גלוטן היטשטשה וברמה מסוימת אינה מובנת. הבנת תפקיד הגלוטן בתפריט והמטרה לשמה אנשים נמנעים מגלוטן הינה חיונית על מנת לשמור על תזונה מאוזנת ובריאה.

גלוטן הינו מונח כללי לחלבוני תשמורת הנמצאים בגרעיני דגנים המעניקים גמישות ואלסטיות לבצקים. גלוטן קיים בחיטה, שעורה, שיפון וחיטפון- דגן המכיל שילוב בין חיטה ושיפון הנמצא בשימוש נרחב במזונות מעובדים כדי להוסיף טעמים ולשפר מרקמים. גלוטן מכיל גם ויטמינים, מינרלים ונוטריינטים החיוניים לגופנו לתפקד באופן אופטימלי.

 

במערכת עיכול בריאה, אנזימים מסייעים בעיכול ופירוק חלבונים לחומצות אמינו הנקראים פפטידים. מרבית הפפטידים ממשיכים להתפרק עד שהם נספגים דרך המעיים למחזור הדם לשימוש הגוף. עם זאת, במקרים מסוימים הגלוטן לא מצליח להתפרק ולהתעכל באופן תקין על ידי אותם אנזימים, מכיוון שחלק מהחלבונים יוצרים פפטידים רעילים בתהליך פירוקם ומביאים לתגובה חריפה של המערכת החיסונית במעיים. תגובה זו נפוצה באינדיבידואלים הסובלים ממחלת הצליאק, מרגישות לגלוטן ללא צליאק, מאלרגיה לחיטה ומבעיות רפואיות נוספות במערכת העיכול.

 

המטרה העיקרית במעבר לדיאטה נטולת גלוטן היא הימנעות מתסמינים הקשורים במחלות הללו. כאשר מתחילים לאכול רק מזון נטול גלוטן יש לבצע זאת באופן מבוקר ובזהירות. החלטה שכזו מצריכה בדיקות רלוונטיות תחילה על מנת לקבוע אבחנה ודאית- האם תזונה נטולת גלוטן אכן תועיל למטופל. הבחנה בהבדלים בין צליאק, רגישות לגלוטן ללא צליאק ואלרגיה לחיטה היא מהותית לטיפול אופטימלי לטווח ארוך ותזונה מאוזנת.

  • צליאק הינה מחלה הנפוצה בערך ב-1% מן האוכלוסייה העולמית ומוגדרת כהפרעה חיסונית רב מערכתית או מחלה אוטואימונית תורשתית הפוגעת בדופן המעי הדק ומערכת העיכול. התגובה החיסונית נגרמת בעת עיכול מאכלים המכילים גלוטן וללא טיפול מתאים המחלה עלולה לגרום לנזק למערכת העיכול המתבטאת בתת-ספיגה של נוטריינטים מן המזון. המאפיינים הקליניים מגוונים, עם מעל ל-200 תסמינים מזוהים ידועים; החל מאנמיה, התכווצויות, שלשול ועצירות, וכלה בעייפות, כאבי ראש, כאבי פרקים, אוסטאופורוזיס (דלדול עצם), עיכוב בגדילה ועקרות. נחקרות כיום דרכי טיפול שאינן תזונאיות, אך למעשה הטיפול הטוב ביותר לחולי צליאק הידוע כיום הינו תזונה אדוקה נטולת גלוטן.
  • רגישות לגלוטן שאינה צליאק מאופיינת בתסמינים המשויכים לצליאק אך ללא עדויות לנזק ברקמות המעי הדק. מחקרים שבוצעו על מטופלים שאובחנו ברגישות לגלוטן מצאו שייתכן ומדובר בהפרעה זמנית במערכת החיסונית המעוררת את המחלה, אולם התהליך עדיין לא מוגדר היטב ולכן מומלץ לסובלים מרגישות לגלוטן לעקוב אחר תזונה נטולת גלוטן לתקופה מסוימת לפני שהם נבדקים שוב לרגישות לגלוטן.
  • אלרגיה לחיטה מאופיינת בתסמינים שונים מאוד מצליאק ורגישות לגלוטן ודומה לאלרגיות מזון אחרות. הסימפטומים כוללים גירודים, חרלת (פריחה עורית), גודש, קשיי נשימה ואף אנפילקסיס במקרים חמורים, כתוצאה מתגובה של מערכת החיסונית המזהה את הגלוטן שבחיטה כנגיף או גורם נושא מחלה. הטיפול היעיל ביותר לסובלים מאלרגיה לחיטה היא הימנעות מוחלטת מכל סוג של גלוטן חיטה בתזונה, עם זאת, צריכה של גלוטן ממקורות אחרים הינה מותרת.

עבור הסובלים מצליאק, ולעיתים גם לרגישים לגלוטן והאלרגים לחיטה, היצמדות לתזונה נטולת גלוטן הינה התחייבות לכל החיים. זוהי התחייבות המצריכה זהירות ותשומת לב מרבית לכל מרכיבי המזון כמו גם לערכים התזונתיים שלהם על מנת לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת. נכון להיום, אין אף עדות קלינית התומכת ביתרונותיה של תזונה נטולת גלוטן על אורח חיים בריא עבור אלו שאינם סובלים ממחלות אלו. עם זאת, באופן כללי חשוב לשים לב לערכים התזונתיים, תכולת מלח וסוכר כמו גם ספירת הקלוריות במזון שלנו ללא קשר להפרעות הקשורות בגלוטן. מדיקס ממליצה לכם לפנות לרופא או תזונאי מומחה לפני שאתם מתחייבים לתזונה נטולת גלוטן.

לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה