פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואי5 מיתוסים אודות ניסויים קליניים

5 מיתוסים אודות ניסויים קליניים

13/04/2015 | מאת: מערכת מדיקס

האם אצטרך להפסיק את הטיפול הקיים? האם אקבל פלצבו? האם אוכל להשתמש בתרופה גם לאחר שהניסוי יסתיים? כמה עובדות על השתתפות במחקרים קליניים

שיפור הטיפולים נגד מחלות תלוי בביצוע של ניסויים קליניים לתרופות חדשות ולדרכי טיפול שונות. מעבר לחשיבות של התקדמות הטיפולים לטובת כלל החולים, המטופלים המשתתפים בניסויים זוכים להיות הראשונים שמקבלים טיפול חדשני שעשוי להציל את חייהם, פעמים רבות לאחר שכבר ניסו את כל הטיפולים הקיימים. הם זוכים גם למעקב צמוד ולרוב גם להמשך טיפול, אם הוא מצליח, חינם.

 

למרות זאת בארה"ב למשל, רק 3% ממטופלי הסרטן משתתפים בניסויים. מטופלים לעיתים קרובות מהססים לקחת חלק במחקרים קליניים, בגלל כל מיני דעות מוטעות או אי הבנה של התהליך. אז הנה כמה עובדות על ניסויים קליניים:

 

 1. אקבל פלצבו, במקום תרופה אמיתית
  פלצבו ניתן בניסויים קליניים בתחום הסרטן רק לעתים נדירות. רוב המחקרים משווים את הטיפול המקובל מול הטיפול החדש. אם קיימת אפשרות שתקבל פלצבו, זה יופיע באופן ברור בטופס ההסכמה שלך להשתתפות בניסוי.
 2. אצטרך להפסיק את הטיפול הקיים, כדי להשתתף בניסוי
  רבים מהניסויים בודקים את השילוב של הטיפול החדש עם הטיפול הקיים, כדי לבחון אם נטילה של שתי התרופות יחד עשויה לעבוד טוב יותר. אם המטופל מקבל את התרופה הנחקרת בלבד, הוא נתון למעקב קפדני וצמוד של הצוות הרפואי. לעתים הנבדקים אינם יודעים לאיזו משתי הקבוצות הם שייכים ואיזה טיפול הם מקבלים. בכל מקרה, זכותך להפסיק את השתתפותך במחקר בכל עת.
 3. אם לא נמצאתי מתאים לניסוי אחד, לא אוכל להשתתף באף ניסוי
  לכל ניסוי יש את מבחני ההתאמה שלו. למשל, מחקר מסוים על תרופה נסיונית יכול לדרוש השתתפות של מטופלים שלא עברו טיפולים קודמים נגד סרטן. אין זה אומר שמטופלים שאינם עונים על הקריטריון הזה, לא יוכלו להשתתף במחקרים אחרים שלהם דרישות אחרות.
 4. לא תהיה לי אפשרות להשיג את התרופה הנסיונית לאחר תום המחקר, גם אם היא הייתה יעילה בעבורי
  האפשרות לקבל את התרופה משתנה מניסוי לניסוי, אך מוצהרת באופן ברור בטופס ההסכמה להשתתפות בניסוי. לרוב, חברת התרופות שמממנת את המחקר מחויבת לספק את התרופה אם היא מועילה לנבדקים. 
 5. במסגרת הניסוי, אצטרך להגיע למספר רב של בדיקות
  זה נכון, לטוב ולרע. המעקב הצמוד המתנהל אחר הנבדקים דורש מהם להגיע למרפאה לעתים תכופות, לעבור בדיקות, להשיב על שאלונים ולתאר את הרגשתם ואת מצב בריאותם. מצד שני, זו הזדמנות פז להיות נתון למעקב קפדני על ידי מיטב הרופאים ולעבור מגוון של בדיקות מתקדמות ללא כל עלות.
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה