פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיהדרך להימנע מטעות גורלית באבחנה

הדרך להימנע מטעות גורלית באבחנה

17/06/2015 | מאת: מערכת מדיקס

מחקר חדש מוכיח את מה שבמדיקס מכירים מקרוב - פנייה לחוות דעת שנייה מובילה לשינוי באבחנה או בטיפול ביותר מ-40% מהמקרים. קחו אחריות על הבריאות שלכם

יש סיבות רבות לטעויות ברפואה, אבל העובדה היא שמטופלים רבים מקבלים אבחון שגוי או המלצה לטיפול שאינו מתאים. הטעויות הללו עלולות לעלות בחיים. 
 
במדיקס, המעניקה שירותים של ניהול מחלה, אנחנו מכירים היטב את הנתונים: לפחות 20% מהלקוחות שפנו אלינו הגיעו עם אבחנה שגויה ו-43% קיבלו מהרופאים שלהם המלצות לטיפול שאינו מתאים להם. מחקר שפורסם לאחרונה ב-The American Journal of Medicine מאשש את הנתונים האלה.
 
מן המחקר עולה כי פנייה לקבלת חוות דעת שנייה הובילה לשינוי באבחנה או בהמלצות לטיפול ביותר מ-40% מהמקרים.
 
המחקר, שנערך במשך שנתיים, הציע אפשרות לקבלת חוות דעת נוספת ללא עלות. עיקר הבקשות היו בתחום האורתופדיה ולאחר מכן אונקולוגיה והמטולוגיה. הפונים ביקשו להתייעץ בעיקר אודות הטיפול שהוצע להם (41.3%) או אודות האבחנה (34.8%).
 
מרבית חוות הדעת הנוספות אישרו את חוות הדעת המקוריות או הבהירו אותן. אולם, כ-15% מהפניות הסתיימו בשינוי של האבחנה ו-37% מהן הביאו לשינוי בהמלצות על טיפול. אולי אתם שואלים את עצמכם אם לכל שינוי בחוות דעת יש משמעות קלינית, כלומר השפעה של ממש על בריאות החולה – מן הנתונים עולה כי השפעה בינונית עד קריטית הייתה ב-21% שבהם שונתה האבחנה וב-31% מן המקרים שבהם הומלץ על טיפול שונה.  
 
למרות ש-95% מן החולים היו מרוצים מחוות הדעת השנייה שניתנה לבם, רק 61% אמרו כי יישמו את ההמלצות. בהתחשב בנתונים על כך שיש משמעות בריאותית של ממש להמלצות שהתקבלו, חשוב שלא תסתפקו רק בקבלת חוות דעת רפואית נוספת, אלא גם תפעלו בהתאם להנחיות שלה.
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה