פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואימהן הסיבות ליתר לחץ דם ריאתי?

מהן הסיבות ליתר לחץ דם ריאתי?

30/09/2015 | מאת: ד"ר דניאל סטרובין

הוא לא שכיח כמו לחץ דם גבוה, לא ניתן למדוד אותו באמצעות מד זרוע פשוט ויש הרבה גורמים ליתר לחץ דם ריאתי. כמה עובדות על לחץ הדם הפחות מוכר

רובנו מכירים את המושג "לחץ דם גבוה", שהיא מחלה שכיחה הגורמת לעליית לחץ הדם בעורקים המובילים מהלב אל כל איברי הגוף (מחזור הדם הגדול). "יתר לחץ דם ריאתי" היא קבוצת מחלות פחות שכיחות שבהן נגרם לחץ דם גבוה בעורקים המובילים מהלב לריאות.

 

מהו יתר לחץ דם ריאתי?
מצב שבו לחץ הדם הממוצע בעורקי הריאות הוא יותר מ-25 מ"מ כספית במנוחה, כתוצאה מפגיעה בכלי הדם הריאתיים המובילים דם מהלב לריאות. פגיעה זו גורמת לעלייה ניכרת בלחץ בעורקי הריאה ולעומס על חדר הלב הימני. התסמינים הם בדרך כלל של קשיי נשימה במנוחה או במאמץ וכאבי חזה.

 
מהן הסיבות ליתר לחץ דם ריאתי?
בחלק מהמקרים יתר לחץ הדם הוא ראשוני, ובמקרים אחרים לחץ הדם נגרם כתוצאה ממחלות אחרות (שניוני). יתר לחץ דם ריאתי ראשוני( PPH) הוא מחלה נדירה שסיבתה אינה ידועה, המופיעה אצל אנשים צעירים בני 30 שנה בממוצע. יתר לחץ דם משני הוא מצב נפוץ יותר שנובע מבעיה אחרת, בדרך כלל בלב או בריאות.
 
מקובל לחלק יתר לחץ דם ריאתי לקבוצות, לפי מאפיינים קליניים ופתולוגיים משותפים:
  1. יתר לחץ דם ריאתי עורקי (PULMONARY ARTERIAL HYPERTENSION). בקבוצה הזאת נמצאים מספר מחלות ומצבים עם פגיעה עיקרית בעורקי הריאות (מחלה ראשונית): יתר לחץ דם ריאתי משפחתי ומולד, יתר לחץ דם ריאתי עלום (IDIOPATHIC PAH), יתר לחץ דם ריאתי עורקי משני למחלת כבד עם לחץ פורטלי מוגבר, מחלות רקמת חיבור, HIV, מומים לבבים מולדים בצד הימני של הלב ועוד.
  2. פגיעה עיקרית בוורידי הריאות משנית למחלות של הלב השמאלי.
  3. יתר לחץ דם ריאתי משני למחלות ריאה כרוניות או תת-אוורור עם תת-חמצון כתוצאה מזה. 
  4. מחלה תסחיפית כרונית (CTEPH).
  5. מחלות עם יתר לחץ דם ריאתי המתפתח במנגנונים מעורבים ולעיתים לא ברורים: מחלות המטולוגיות, פתולוגיה כרונית כגון סרקואידוזיס, מחלות מטאבוליות או מצבים אחרים.
 
איך מודדים?
מדידות מדויקות של לחץ דם בעורקי הריאות ניתן לקבל רק בצינתור לב ימין. לחץ דם ריאתי ממוצע תקין הוא 20-8 מ"מ כספית. 
 
היכן ניתן לעשות בירור של יתר לחץ דם ריאתי?
במרפאות ומכוני ריאות, ובחלק מבתי החולים גם במכוני הלב. 
 
מהו הטיפול ביתר לחץ דם ריאתי?
תלוי בסיבה. במחלות לב וריאות שגרמו לעליית לחץ הריאה יש לטפל בסיבה הראשונית, ללא טיפול ספציפי המכוון ללחץ ריאתי עצמו. במחלה תסחיפית כרונית ניתן להגיע לריפוי על ידי ניתוח מורכב. מקרים שאינם נתיחים יכולים לקבל טיפול תרופתי המותווה ליתר לחץ דם ריאתי מסוג עורקי. 
 
התרופות הנמצאות היום בשימוש פותחו לטיפול ביתר לחץ ריאתי מסוג עורקי בלבד. ישנן תרופות בכדורים, באינהלציה, בהזלפה תת-עורית או תוך ורידית. כל התרופות עובדות לפי אחד מ-3 מנגנונים פיזיולוגיים -פרוסטאנואידים סינטטיים, מעכבי פוספודיאטראז או נוגדי קולטן אנדוטלין. 
 
מה משפיע על הפרוגנוזה של יתר לחץ דם ריאתי?
במקרה של לחץ ריאתי גבוה כתוצאה ממחלת לב, מחלת ריאות, קולגן, HIV או מחלות אחרות, תחזית התפתחות המחלה תלויה בחומרת המחלה ראשונית.
 
במקרה של יתר לחץ דם ריאתי עלום, מולד או משפחתי (מחלה ראשונית), חומרת המחלה נקבעת לפי הרמה התפקודית של המטופל הנמדדת לפי סיווג ניו-יורק (מ1 הכי קל עד 4 - הכי קשה) ועוד מספר רב של סממנים כמו  אקו לב, צינתור ימני, בדיקות מאמץ ובדיקות דם. 
 
יתר לחץ דם ריאתי עורקי הוא מחלה הולכת ומתקדמת, לעיתים למרות טיפול תרופתי. אם המחלה מגיעה לדרגת חומרה קשה ואין הטבה גם עם שילוב מספר תרופות, ניתן לבצע השתלת ריאות או לב-ריאות.  
 
ד"ר דניאל סטרובין הוא מומחה למחלות ריאה ורפואה פנימית, רופא ראשי ואחראי שירות יתר לחץ דם ריאתי במכון הריאות בבית החולים "קפלן" ומשמש יועץ למדיקס 
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה