פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיגורם המוות השלישי בארה"ב: טעויות של רופאים

גורם המוות השלישי בארה"ב: טעויות של רופאים

31/05/2016 | מאת: מערכת מדיקס

יותר משבץ, יותר ממחלות נשימתיות ויותר מתאונות דרכים. אבל אנחנו לא מסתפקים במידע הזה, ומציעים גם כמה עצות איך להימנע מטעויות של רופאים

לא אחת אנחנו שומעים סיפורים קשים על אחיות שנתנו לחולים תרופות שיועדו לחולים אחרים או על רופאים שכרתו את האיבר הלא נכון. אם חשבתם שמקרים אלה הם יוצאי דופן, מגיע מחקר חדש ומבשר לנו שטעויות של צוות רפואי הן תופעה די שכיחה. לפי המחקר, שפורסם בכתב העת BMJ עולה כי טעויות רפואיות מהוות את הגורם השלישי בשכיחותו לתמותה בארצות הברית! יותר משבץ, יותר ממחלות נשימתיות ויותר מתאונות דרכים. 
 
פרופ' מרטין מקארי, מנהל מחלקה כירורגית בבית החולים ג'ון הופקינס, שהוביל את המחקר, אמר כי הטעויות יכולות לנבוע מרופאים לא מספיק טובים ועד "קצרים" בתקשורת שנוצרים, למשל, כשחולים מועברים ממחלקה אחת לאחרת. "יוצא שאנשים מתים מהטיפול שהם מקבלים, ולא מהמחלה שבגללה הגיעו לטיפול מלכתחילה", אומר מקארי.
 
המחקר התבסס על ניתוח של ארבעה מחקרים גדולים, ובכללם מחקרים של גופי בריאות רשמיים, שבחנו רבע מיליון מקרי מוות, כ-10% מכל מקרי המוות מדי שנה בארה"ב.
 
מה אפשר לעשות? מקארי נותן אנלוגיה לנעשה בתחום התעופה. לדבריו, הצעד הראשון שבתי החולים צריכים לנקוט בו הוא מדידה וחשיפה. "בתחום התעופה, תוצאות חקירה מופצות לכל, וכל טייס בעולם יכול ללמוד מהן. כשמטוס מתרסק, לא אומרים שהמידע הוא סודי ופרטי של חברת התעופה, אלא חושבים על טובת הציבור. גם בתי החולים צריכים לנהוג כך".
 
אבל, לא פחות חשוב הוא מה אתם יכולים לעשות. כמי שמכירים את הנתונים האלה מקרוב, הנה כמה עצות שיעזרו לכם להימנע מטעויות של רופאים:
  1. עקבו אחר הפעולות של הרופא. כשאתם מקבלים עודף במכולת, אתם סופרים אותו? גם על הרופא כדאי לפקח.
  2. גלו מעורבות. מידת העניין והמעורבות שאתם ובני המשפחה שלכם מגלים היא קריטית.
  3. דעו עם מה אתם מתמודדים. קבלו מידע על האבחנה שלכם ממקורות אמינים.
  4. אל תסתירו מידע. תנו לרופא את כל המידע על מצבכם ועל ההיסטוריה הרפואית שלכם, גם אם הוא מביך, גם אם הוא נראה לא רלוונטי, וודאו שהוא מופיע בתיק הרפואי שלכם.
  5. שימו לב לתרופות. כשאתם מקבלים תרופות, בדקו אם אלה התרופות שנרשמו לכם ובמינון שנקבע בעבורכם.
  6. קיימו תקשורת נעימה. תקשורת פתוחה ומכבדת עם הצוות הרפואי מאפשרת הצפת מידע הדדי והיענות לבקשות ולצרכים שלכם.
  7. שאלו שאלות. כשמדובר בבריאות שלכם או של היקרים לכם, אין לא נעים. אל תהססו לשאול שאלות ולבקש הסברים ברורים.
  8. קבלו חוות דעת נוספת. חשוב מאוד, במיוחד במקרים מורכבים או כאשר קיבלתם חוות דעת סותרות, שעוד מומחה, שלא מטפל בכם, יבחן את התיק הרפואי ויקבע מהו הטיפול המתאים לכם ביותר ומי ראוי לבצע אותו
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה