פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתמידע רפואישינוי בטיפולמידע רפואיפריצת דרך עשויה לצמצם את הנזק מהתקף לב

פריצת דרך עשויה לצמצם את הנזק מהתקף לב

חוקרים גילו חלבון שעוצר את האפשרות ליצירת כלי דם חדשים במקום אלה שנסתמו. אם יצליחו לעצור את פעילות החלבון, תחודש זרימת הדם ללב אחרי ההתקף

התקף לב אולי קשה למנוע, אבל לאחרונה נרשמה התקדמות משמעותית בניסיון למנוע את ההשלכות המזיקות שלו.
 
מדענים מארה"ב גילו גורם מפתח ביצירה של כלי דם חדשים. במאמר שהתפרסם בNature Communications אמר החוקר ד"ר מרק מרקולה מאוניברסיטת סטנפורד, כי התברר שחלבון בשם  RBPJ מתפקד כבלם בתהליך היצירה של כלי דם חדשים. הגילוי הזה הוא פורץ דרך, שכן הוא מאפשר את פיתוחן של תרופות שיחסמו את פעילות החלבון. חסימה שלו תביא  לחידוש זרימת הדם ללב לאחר ההתקף ובעקבות זאת להפחתת הנזק שנגרם כתוצאה ממנו. 
 
בכל 34 שניות לוקה אדם בהתקף לב בארה"ב. הנזק שנגרם לשריר הלב כתוצאה מחסימה של העורק ובעקבותיו העדר מעבר תקין של חמצן ומזון,  גורם לפגיעה משמעותית של יכולת השאיבה של הלב עד לאובדן פעילות מוחלט, כלומר מוות. כאשר הפגיעה היא רק בחלק קטן של שריר הלב, איכות החיים נפגעת משמעותית והחולה סובל מנשימה מאומצת שמקשה מאוד על ביצוע המשימות היומיומיות. מצב זה, המוכר כאי-ספיקת לב, מתרחש תוך 5 שנים בלפחות 1 מתוך 4 אנשים שלקו בהתקף לב. 
 
ומה אם שריר הלב יקבל אספקת דם חלופית? עד היום זה היה הכיוון - רוב החוקרים חיפשו דרך לקדם היווצרות של כלי דם נוספים בלב. זה לא הצליח, בעיקר משום שהחוקרים העריכו שיש גורם אחד שאחראי על צמיחת כלי דם חדשים, בעוד שלמעשה בנייה של כלי דם דורשת פעילות מתואמת של גורמים רבים. המחקר החדש גילה שבכל הגורמים האלה שולט חלבון RBPJ. אם נחסום את הבלם הזה באמצעות תרופות, זרימת הדם תחודש והנזק שייגרם לשריר הלב יפחת.
 
אבל, אם נחסום את הבלם האם הלב יוכל לחיות בלי ?RBPJ גם זה נבדק. ד"ר מרקולה מרגיע ואומר שמניסוי שנעשה בעכברים, הרחקה של החלבון משריר הלב, אינה גורמת לשום תופעות לוואי – שריר הלב ממשיך לתפקד בצורה נורמלית עד גיל מבוגר.
 
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
לא הכל שחור: הצד האופטימי של מגיפת הקורונה
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
4 מהפכות רפואיות שנולדו בעקבות מגפות
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה
נכון או לא נכון? גם הגופים הרשמיים מתקשים לספק מידע מהימן על הקורונה