פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגשימור פוריות - החיים אחרי הטיפול בסרטן

שימור פוריות - החיים אחרי הטיפול בסרטן

06/11/2018 | מאת: צוות מדיקס
שימור פוריות  - החיים אחרי הטיפול בסרטן

 בעוד שחודש המודעות לסרטן השד תם, ישנה חשיבות גדולה להעלאת המודעות לסרטן במהלך כל השנה ולספק לאנשים את הכלים להתמודדות טובה יותר עם מצבם הרפואי, על מגוון השלכותיו.

 

ישראל הינה מדינה מתקדמת מאוד מבחינת טיפולי פוריות ועם מגוון טיפולי שימור הפוריות הקיימים כיום, לנשים צעירות שאובחנו עם סרטן השד יש אפשרות להגדיל את סיכוייהן ללדת באופן משמעותי. עצם הידיעה על האפשרויות הללו משחק תפקיד חיוני באפשרות להביא ילדים בהמשך, כמו גם בשיפור מצבן הרגשי של אותן נשים במחשבה על העתיד.

ההתקדמות שנעשתה בעשורים האחרונים בזיהוי וטיפול בסרטן השד הביאה לשיפור משמעותי בסיכויי ההחלמה מהמחלה.


מאז כניסת הממוגרפיה ב-1966 ואימוץ שיטת הסריקות התקופתיות בתחילת שנות השבעים של המאה העשרים, שיעור ההישרדות לאחר 5 שנים מגילוי המחלה השתפר באופן משמעותי.

כ-16% ממקרי סרטן השד בנשים מאותרים במהלך שנות הפוריות שלהן. שיטות טיפול שונות, כגון כימותרפיה, הקרנות, כריתה כירורגית ו/או טיפול בהורמונים מציעות פתרונות יעילים במאבק בסרטן; אך עם זאת, בעלי תופעות לוואי שליליות על שיעור הפוריות. על כן, חשוב ביותר לקבל ייעוץ בנוגע לסוגיית הפוריות בשלב מוקדם ככל האפשר של האבחנה, טרם התחלת הטיפול בסרטן, על-מנת למקסם את ההצלחה של שימור הפוריות.

סקירת מגוון הטכניקות הקיימות לשימור פוריות:

  • גירוי השחלות והקפאת ביציות – זריקות הורמונים יומיות המכילות כמויות גבוהות של אסטרוגן ניתנות לחולה, על-מנת להאיץ את התבגרות הביציות. תהליך זה עוצר את הביוץ הטבעי, ומאפשר לאסוף כמות גדולה יותר של ביציות בפרק זמן קצר, טרם התחלת הטיפול בסרטן עצמו. לאחר האיסוף, מוקפאות הביציות הלא-מופרות (ניתן להקפיא ביצית לא מופרית לעד 10 שנים). נמצא כי לגירוי של השחלות אין השפעה על הטיפול בסרטן עצמו, היות שפרק הזמן בין הטכניקה המדוברת לבין הטיפול בסרטן הוא קצר יחסית.
  • הפריית ביציות ושימור עוברים – בתהליך זה משתמשים בגירוי השחלות בכדי לאסוף ביציות בוגרות. מרגע שנאספו, ביציות אלו מופרות עם זרע בהפריית מבחנה ולאחר מכן מוקפאות. מחקרים הוכיחו כי לשיטה זו של שימור פוריות יש את סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר.
  • הקפאת רקמת שחלה – בשיטה זו, הנמצאת עדין בחיתוליה, מעטפת השחלה (או חלק ממנה) מוסרת בצורה כירורגית, בעודה מכילה כמות גדולה של ביציות לא בוגרות. הרקמה מחולקת במעבדה ומוקפאת, וכאשר הסרטן מגיע לנסיגה מושתלת חזרה בגופה של החולה. באופן זה, השחלה חוזרת לתפקוד תקין של ייצור הורמונים והתבגרות תקינה של הביציות בשחלה, וכך חוזרת האפשרות להתעברות. טכניקה זו מאפשרת איסוף כמות גדולה של ביציות לא בוגרות לצורך שימוש בעתיד. זוהי אופציה הנחשבת מתאימה יותר לנערות צעירות העוברות טיפולים כנגד סרטן.
  • דיכוי שחלתי– טכניקה זו כוללת את עצירת תפקוד השחלות באמצעות טיפול הורמונלי, לצורך הגנה על הביציות במהלך הטיפול בסרטן. לאחר סיום הטיפול בסרטן טכניקת העצירה מופסקת, והשחלות שבות לתפקוד רגיל.
  • הסטת שחלות – צורת טיפול זו מומלצת לנשים העוברות טיפולים בקרינה ללא שילוב בכימותרפיה  לטיפול בגידול שמקורו באזור האגן. מדובר בניתוח לפרוסקופי שבו ממקמים מחדש במרחב את השחלות והחצוצרות, באמצעות הצמדתן לדופן חלל הבטן, הרחק מהאזור המוקרן, וזאת כדי להגן עליהן מנזקים.

 

כאשר שוקלים הליך של שימור פוריות יש להתייעץ עם האונקולוג המטפל ועם מומחה פוריות טרם התחלת הטיפול בסרטן. הם יוכלו להדריך אותך בתהליך קבלת ההחלטות ולהכין אותך לאתגרים שעלולים לעלות בדרך.