פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגאספירין – לא מועיל, לא מזיק. האומנם?

אספירין – לא מועיל, לא מזיק. האומנם?

06/05/2019 | מאת: צוות מדיקס
אספירין – לא מועיל, לא מזיק. האומנם?

כבר שנים רבות ידוע ששימוש יומיומי באספירין עשוי לסייע בהפחתת הסיכוי ללקות בשבץ, התקף לב ואפילו סרטן המעי, ורופאים רבים ממליצים עליו למטופליהם כטיפול מונע. אך לאחרונה החלו להישמע בקהילה הרפואית קולות המציעים לנקוט משנה זהירות בנושא.

 

הסיבה בגללה ממליצים הרופאים על שימוש באספירין נעוצה ביכולתו להשפיע על מנגנוני הקרישה של הדם. האספירין מפריע לתהליך התאגדות הטסיות בכלי הדם – תהליך העלול לגרום לחסימתם בשל היווצרות רובד שומני על דפנותיהם. האספירין למעשה מעודד את דילול הדם ועוזר במניעת התקפי לב ובעיות קרדיו-ווסקולריות נוספות כגון שבץ.

 

אבל מחקרים חדשים מצביעים על סכנות אפשריות בשימוש יומיומי באספירין, ללא התייחסות מעמיקה להיסטוריה הרפואית של המטופל, ולהשלכות לא פשוטות העלולות לנבוע מכך.

 

מחקרים אלו מזהירים כי שימוש יומיומי בתרופה עלול לסכן אנשים הסובלים ממחלות דם שונות, כגון המופיליה, כמו גם מטופלים שסבלו בעברם מאסטמה שהוחמרה בלקיחת אספירין או מכיבים בקיבה. המחקרים גם מבדילים בין סוגי השבץ השונים – על אף שאספירין נמצא יעיל ומומלץ למטופלים שעברו שבץ איסכמי, השימוש בו עלול לסכן מטופלים שסבלו משבץ המורגי.

 

בשל סיבות אלו, מומחים ממליצים כעת כי רופאים ירשמו אספירין רק למטופלים אשר עונים לקריטריונים שיכולים להצדיק את הסיכון הפוטנציאלי. כך למשל מטופלים שעברו בעבר התקף לב או שבץ איסכמי, או מטופלים שנמצאים בקבוצות סיכון ללקות בהם בעתיד הקרוב.

 

בנוסף, מומלץ כי גם מטופלים שעברו השתלת סטנט, ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים או כאלו שסובלים ממחלות עורקים יטופלו באספירין באופן יומיומי, גם אם לא עברו התקף לב או שבץ, שכן הם נכללים בקבוצת הסיכון. מטופלים הסובלים מסוכרת בשילוב עם גורם סיכון לבבי נוסף (כמו לחץ דם גבוה) עשויים גם כן להרוויח מטיפול כזה.

 

גורם נוסף המשפיע לחיוב על ההחלטה ליטול אספירין הוא גיל המטופל – נשים מעל גיל 60 וגברים מעל גיל 50 שכן הם נמצאים בסיכוי מוגבר להיכלל בקבוצות הסיכון ללקות בשבץ או אירוע לבבי.

 

השינוי בתפיסה בכל הנוגע לנטילה יומיומית של אספירין הוא דוגמא למקרה שבו מידע ותוצאות המצטברים לאורך השנים משנים דרכי טיפול רווחות. זהו בסיסה של רפואה מבוססת הוכחות.