פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגמקבלים טיפול מדכא חיסון? כך תגנו על עצמכם מפני הקורונה

מקבלים טיפול מדכא חיסון? כך תגנו על עצמכם מפני הקורונה

06/04/2020 | מאת: צוות מדיקס
מקבלים טיפול מדכא חיסון? כך תגנו על עצמכם מפני הקורונה

לכולם כבר ברור כי אנשים מסויימים נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מסיבוכים קשים בשל חשיפה לנגיף הקורונה. קבוצה אחת כזו היא אנשים עם מערכת חיסונית מדוכאת, מסיבות שונות. רופאים ומטופלים ניצבים כעת מול דילמה בלתי אפשרית – מה מהווה סיכון גדול יותר, מגיפת הקורונה או מחלת הרקע של המטופל?

 

למרות שהתקשורת נוהגת להכליל ולהציג את הקבוצה הזו כמקשה אחת, חשוב להבחין בין שתי תתי-קבוצות – הראשונה מתייחסת לאנשים עם מחלות אוטו-אימיוניות כמו דלקת מפרקים שגרונית, זאבת, טרשת נפוצה,  מחלות מעי דלקתיות וחולי HIV, אשר מערכת החיסון שלהם נחלשה כפועל יוצא ממחלתם; והשניה כוללת חולי סרטן או אנשים שעברו השתלת איברים או מח עצם, אשר מערכת החיסון שלהם מדוכאת באופן מכוון, כחלק ממהלך הטיפול שלהם.

 

בעוד ואנשים מתת-הקבוצה הראשונה מקבלים טיפול תרופתי שמטרתו לחזק את המערכת החיסונית, החולים מתת-הקבוצה השניה ניצבים מול סכנה כפולה. ואכן, רבים מהם תוהים אם עליהם להמשיך בטיפול שלמעשה מגדיל את הסיכוי שלהם לחלות ולחוות סיבוכים, או להשהות את המשך הטיפול עד שאיום הקורונה יחלוף.

 

העובדה שהדילמה הזו מטרידה רבים (מטופלים ורופאים כאחד) היא עדות לחומרת המצב ולאימה שמגיפת הקורונה מטילה על כולנו. אך מפחידה ככל שתהיה הקורונה, הפסקה של כימותרפיה, הקרנות, טיפולים ביולוגיים, מדכאי חיסון, או תרופות נוגדות דחייה היא החלטה שיש לקבל בכובד ראש, ורק לאחר בחינה מעמיקה של כל מקרה לגופו. במקרים מסוימים ניתן לדחות את הטיפולים או לשנות אותם כך שיפגעו פחות במערכת החיסון, אך במקרים אחרים אופציה זו אינה קיימת.

 

אם אתם, בני משפחה או חברים מקבלים טיפול לדיכוי מערכת החיסון ושוקלים לעצור את הטיפול כדי להתמודד מול הקורונה, אנחנו ממליצים להתייעץ עם הרופא המטפל על הצעד הזה בהקדם האפשרי, ועד אז להמשיך בטיפול כרגיל. במידה ואתם מבוטחי "הראל" וזכאים לשירות "רופא מלווה אישי" של מדיקס, נשמח לסייע ולייעץ לכם גם בתקופה מורכבת זו.

 

חשוב לזכור שישנם אמצעי זהירות נוספים בהם אתם יכולים לנקוט, ויסייעו לכם להקטין את הסכנה:  

 

  1. בידוד מרצון – גם אם עוד לא הוטל סגר מוחלט, בידוד מלא מומלץ עבור אנשים עם מערכת חיסונית פגיעה.
  2. הצטיידו מראש – רכשו מלאי מספיק של תרופות למקרה שיוטל סגר, ועל מנת לצמצם ככל האפשר ביציאה מהבית.
  3. אל תדחו בדיקות נחוצות – התייעצו עם הרופא שלכם בנוגע לדחיפותם של בדיקות, סקירות וטיפולים שנקבעו לכם.  במידה ולא ניתן לדחות אותם, הקפידו לבצע אותם במועד. עם זאת, מומלץ לנסות לקבוע תורים חדשים לשעות הבוקר המוקדמות או שעות הערב, כאשר המרפאות ריקות יחסית. אל תפסיקו את הטיפולים אלא בהמלצת הרופא המטפל שלכם. בהגיעכם למרפאה הקפידו להשתמש בכפפות ומסכת מגן ובקשו מהצוות המטפל להקפיד על חיטוי ידיים וסביבה עבודה סטרילית.
  4. הימנעו מביקורים מיותרים במרפאות ובתי חולים – המעיטו בביקורים לא הכרחיים כדי להימנע מחשיפה לחולים או נשאים של וירוס הקורונה. אין בכך להציע שיש להפסיק להגיע לטיפולים, אבל ניתן לבדוק עם הרופא המטפל אם הם נחוצים גם בעת הזו או לברר לגבי האפשרות של קבלת הטיפול בבית.
  5. לא חשים בטוב? התקשרו לרופא – אם אתם מפתחים תסמינים כלשהם (חום, שיעול, קוצר נשימה), התקשרו לרופא שלכם. במקרה שהתסמינים מחמירים ואתם נדרשים לטיפול רפואי מיידי, התקשרו למרפאה או לבית החולים מראש, ועדכנו אותם שאתם בדרך ועל מצבכם המיוחד.

בנוסף להמלצות אלה, ישנם צעדים נוספים העשויים לעזור בחיזוק המערכת החיסונית:

  • הפחיתו לחצים – מחקרים מראים כי הפחתה של רמת הלחץ יכולה לעזור לגוף להילחם במחלות וזיהומים. בימים אלו, בהם כולנו חווים רמות לחץ מוגברות, כדאי לנסות יוגה, מדיטציה, תרגילי נשימה, או שיחת וידאו עם פסיכולוג, שיוכלים לסייע בהורדת מפלס החרדה. גם שמירה על קשר עם חברים ובני משפחה יכולה לסייע בכך.
  • לכו לישון – מחסור בשינה יכול להחליש עוד יותר את המערכת החיסונית. הקפידו על  6-8 שעות שינה, כדי  להטעין מחדש את המערכת.
  • הקפידו על פעילות גופנית – ספורט מסייע בהפחת מתחים ומגביר הפרשה של הורמונים כגון אנדורפינים, קורטיזול ואדרנלין, הידועים כ"משככי כאבים טבעי" ומשפרי מצב רוח. אתם יכולים למצוא מגוון סרטוני כושר ופעילות גופנית באינטרנט, אבל גם כמה דקות של ריקוד חופשי בסלון יניבו תוצאות דומות.
  • שמרו על תזונה בריאה – ויטמינים תורמים במידה מסוימת לחיזוק המערכת החיסונית, כך שהגברת צריכת הויטמינים, בעיקר ויטמין סי, יכולה להיות מועילה במיוחד בימים אלו. כמובן שעדיף לצרוך ויטמינים ממקור טבעי כמו פירות הדר, אבל אפשר להשתמש גם בתוספי מזון (כל עוד הם מיוצרים על ידי חברה מוכרת ואמינה).

כמובן שכל ההמלצות הכלליות עדיין תקפות גם לגביכם – שמרו על מרחק מאחרים ובמיוחד מאנשים חולים, שטפו את הידיים במים וסבון למשך 20 שניות לפחות ובתדירות גבוהה והימנעו ממגע בפנים, שימו לב לתסמינים אפשריים של קורונה (חום, שיעול, קושי בנשימה ותסמינים נוספים דמויי שפעת). המלצות אלו חשובות במיוחד עבור מדוכאי מערכת חיסונית.

 

חשוב לציין שבעוד וכל זה מומלץ במיוחד עבור אנשים עם מערכת חיסון מדוכאת, ישנם רופאים וחוקרי סרטן המאמינים שיש לשקול אימוץ צעדים אלו גם במקרים של אנשים שהחלימו מסרטן, במיוחד כאלו שחלו בעבר בסרטן הדם (non-Hodgkin lymphoma, chronic lymphocytic leukemia, acute myeloid leukemia, acute lymphoblastic leukemia and multiple myeloma) ולא רק עבור אלו המצויים כעת במחלה פעילה. אם אתם מודאגים לגבי מצבכם ומתלבטים כיצד עליכם לנהוג, צרו קשר עם הרופא המטפל שלכם והתייעצו איתו בנוגע לצעדי הזהירות המומלצים עבורכם. וכמובן, אם אתם זכאים לשירותים של מדיקס, צרו איתנו קשר בהקדם והצוות שלנו ישמח לסייע לכם.