פתח שירות

קראת על השירותים שלנו ואתה מעוניין לקבל שירות? נשמח לעזור

 

Share

תנאי שימוש למערכת שיחת הווידאו

שימ/י לב: המידע המופיע על מסך המחשב שלך עלול להיחשף לעיני הסובבים, ובכלל זה בני משפחה ו/או כל אדם אחר המצוי בקרבתך בעת השימוש במערכת.

 

בתום השיחה במערכת מוטלת על המשתמש/ת אחריות בלעדית להסיר את המידע, ו/או את נתוני הזיהוי, ו/או כל נתון אחר, אשר עלול לאפשר גישה למידע ו/או לשירות למי שאינו מורשה לכך. אני פוטר/ת בזאת את מדיקס מכל אחריות ו/או חבות בגין אי־ביצוע הסרה כאמור.

close
דף הביתבלוגהסרטן גדל בלילה

הסרטן גדל בלילה

הסרטן גדל בלילה

בעוד אנחנו ישנים, תאי הגידול הסרטני דווקא מתפתחים ואף מכפילים את גודלם

אומרים שתזמון זה הכל, ועכשיו מתברר שזה תקף גם למאבק במחלת הסרטן. ממחקר חדש של מכון ויצמן עולה כי הסרטן גדל  בלילה. בשעה שאנחנו ישנים, תאי הגידול הסרטני דווקא נמצאים במלוא הערות, מתפתחים ואף מכפילים את גודלם. לגילוי הזה יש חשיבות הנוגעת לתזמון מתן התרופות.

 

המחקר, שהתפרסם בכתב העת המדעי Nature Communications, נועד לבחון את מערכת היחסים בין קולטנים מסוגים שונים המצויים בתא. מדובר במולקולות, שקולטות מסרים כימיים מתאים אחרים ומעבירות אותם אל תוך התא.

 

המדענים התמקדו בשני קולטנים. האחד, קולטן שקושר את גורם הגידול האפידרמלי (Epidermal Growth Factor Receptor – EGFR), המעודד את צמיחתם והתפשטותם בגוף של תאים סרטניים ואחרים. השני, קולטן שנצמד להורמון סטרואידי הקרוי "גלוקוקורטיקואיד" (GC), המכונה "הורמון הלחץ", מכיוון שהוא מופרש ברמות גבוהות יותר כאשר האדם שרוי במצבי לחץ. תפקידו במצבים אלה הוא להביא את הגוף במהירות למצב של ערנות.

 

בניסוי שביצעה ד"ר מתיה לאוריאולה, החברה בקבוצת המחקר של פרופ' יוסי ירדן מהמחלקה לבקרה ביולוגית, התברר כי התפשטות התאים הסרטניים ונדידתם בגוף - שאותה מעודד הקולטן האפידרמלי - מדוכאת כאשר הקולטן הגלוקוקורטיקואידי קולט את מולקולת הסטרואיד המתאימה לו.

 

ידוע שהסטרואיד פועל בגלים - הוא מופרש בכמויות גדולות בזמן שאנחנו ערים, ורמתו פוחתת בעת השינה. לכן המדענים, בשיתוף עם קבוצת המחקר של פרופ' איתן דומאני מהמחלקה לפיסיקה של מערכות מורכבות, החליטו לבדוק את רמת הפעילות של הקולטנים ביום ובלילה. הם גילו שהקולטן האפידרמלי פעיל בזמן מנוחה ומדוכא בזמן העירנות.

 

בשלב הבא במחקר, בדקו המדענים את משמעות התגלית בקשר להתפתחותם של גידולים סרטניים. הם חקרו את השפעות "לפטיניב", אחת מתרופות הדור החדש בסרטן החוסמת את הקולטן האפידרמלי. התרופה, המיועדת לטיפול בסרטן השד, ניתנה לעכברים בשעות שונות של היממה. הממצאים הראו הבדלים משמעותיים בהתפתחות הגידול הסרטני בין העכברים שקיבלו את התרופה ביום לבין עכברים שקיבלו את התרופה בלילה. המשמעות: בזמן השינה - כשהגוף מפריש פחות סטרואיד - התפשטות הגידול מואצת. לכן, ייתכן שיעיל יותר לבצע טיפולים נוגדי סרטן בשעות הלילה.

 

"כרגע חולי סרטן מקבלים טיפולים תרופתיים בעיקר במהלך היום, בדיוק בזמן שהגוף שלהם מדכא בעצמו את התפשטות הגידול", מסביר פרופ' ירדן, "אנחנו לא מציעים תרופה חדשה, אלא רק שינוי בלוח הזמנים של הטיפול בתרופות מסוימות".